J30Y1 Engine Specs
Acura J-Series J30Y1 Engine Specs
| Feature | Specification |
|---|---|
| Displacement | 3.0L V-6 |
| Bore and stroke | 86 mm x 86 mm |
| Power | 257 |
| Torque | 218 |
| Redline | 6900 |
| Compression | 10.5:1 |
| Valve train | 24V SOHC i-VTEC |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Displacement | 3.0L V-6 |
| Bore and stroke | 86 mm x 86 mm |
| Power | 257 |
| Torque | 218 |
| Redline | 6900 |
| Compression | 10.5:1 |
| Valve train | 24V SOHC i-VTEC |