J35Z2 Engine Specs
Acura J-Series J35Z2 Engine Specs
| Feature | Specification |
|---|---|
| Displacement | 3.5L V-6 |
| Bore and stroke | 89 mm × 93 mm |
| Power | 268 |
| Torque | 254 |
| Redline | 6800 |
| Compression | 10.5:1 |
| Valve train | 24V SOHC i-VTEC |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Displacement | 3.5L V-6 |
| Bore and stroke | 89 mm × 93 mm |
| Power | 268 |
| Torque | 254 |
| Redline | 6800 |
| Compression | 10.5:1 |
| Valve train | 24V SOHC i-VTEC |