J37A1 Engine Specs
Acura J-Series J37A1 Engine Specs
| Feature | Specification |
|---|---|
| Displacement | 3.7L V-6 |
| Bore and stroke | 90 mm x 96 mm |
| Power | 300 |
| Torque | 275 |
| Redline | 6900 |
| Compression | 11.0:1 |
| Valve train | 24V SOHC VTEC |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Displacement | 3.7L V-6 |
| Bore and stroke | 90 mm x 96 mm |
| Power | 300 |
| Torque | 275 |
| Redline | 6900 |
| Compression | 11.0:1 |
| Valve train | 24V SOHC VTEC |