B20Z2 Engine Specs
Honda B-Series B20Z2 Engine Specs
| Feature | Specification |
|---|---|
| Displacement | 2.0L I-4 |
| Bore and stroke | 84 mm x 89 mm |
| Power | 150 |
| Torque | 140 |
| Redline | 6800 |
| Compression | 9.6:1 |
| Valve train | DOHC 16V Non V-TEC |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Displacement | 2.0L I-4 |
| Bore and stroke | 84 mm x 89 mm |
| Power | 150 |
| Torque | 140 |
| Redline | 6800 |
| Compression | 9.6:1 |
| Valve train | DOHC 16V Non V-TEC |