L15BE Turbo Engine Specs
Honda L-Series L15BE Turbo Engine Specs
| Feature | Specification |
|---|---|
| Displacement | 1.5L I-4 |
| Bore and stroke | 73 mm x 89.1 mm |
| Power | 190 |
| Torque | 179 |
| Redline | 6500 |
| Compression | 10.3:1 |
| Valve train | DOHC 16V V-TEC |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Displacement | 1.5L I-4 |
| Bore and stroke | 73 mm x 89.1 mm |
| Power | 190 |
| Torque | 179 |
| Redline | 6500 |
| Compression | 10.3:1 |
| Valve train | DOHC 16V V-TEC |